Essere2 Baba-Mama Klub és Készségfejlesztő

Telefonszámunk:
+36/30 363-7776

Kúszó-mászó baba torna 6-12 hónapos korig

Az agyi kapcsolatok az ingerek, a mozgás és a térbeli tájékozódás hatására alakulnak ki és fejlődnek. A torna során a gyerekek megismerkedhetnek olyan fejlesztő eszközökkel, mellyel kúszunk, mozgunk, mászunk, pörgünk, hintázunk. A kúszó- mászó csoport azoknak a gyermekeknek szól, akik már képesek a földön mozogni.

A 45 perces játékos foglalkozás előre egyeztetett, rendszeres időpontokban, kiscsoportos létszámmal zajlanak.

Mozgásfejlődés folyamata
4-5. hónap
• Hasalva alkarján, majd tenyerén támaszkodik, fejét minden irányba elforgatja
• Hasára, hátára fordul, háton fekve fölemeli a lábát, hogy megnézze
• A látott tárgyak után nyúl, azokat szándékosan rázza, lóbálja, ütögeti
• A színes, csörgő/zörgő játékokat ebben a korban kifejezetten kedveli.
Öt hónaposan már biztosan gurul a földön. Eddigre már érdemes kivenni a gyermeket a járókából, és a földre tenni. Így nagyobb a hely a további mozgásformák előkészítéséhez és gyakorlásához, illetve lekerülhető, hogy a gyermek idő előtt felálljon. A gyermek hátrafelé löki magát, hogy célját és játékait elérje. Ez az un. hátrafelé kúszás. Van olyan gyermek is, aki már ebben a korban is előre felé kúszik.
Ha gyermeke még nem fordul, gyakorolhatják a lepedővel forgatást, melynek lényege, hogy a babát enyhe külső hatással (lassan felemeljük a lepedő szélét) aktív mozgásra késztetjük. Fontos, hogy a lepedő/pléd szélét mindig csak addig emeljük, amíg a gyermeknél aktív mozgást nem tapasztalunk. Amennyiben két héten belül nem érnek el eredményt, keressenek fel szakembert. Emellett a korábban leírt intő jelek megjelenésénél (fejtartás hiánya, feszes, laza izomzat) szintén forduljon szakértőhöz.
6-7. hónap
• A fej és a törzs mozgásainak összekapcsolása elkezdődik
• Megpróbál kúszni a távolabbi tárgyak felé
• Könnyedén forgatja a fejét, testét minden irányban elfordítja, kicsavarja
• Tárgyakat egyik kezéből a másikba teszi
• Amikor a hátáról oldalra fordul, már majdnem ülő helyzetbe kerül
Fél éves korra az elemi mozgás minták közül a reflexes kúszás már átalakul akaratlagos kúszássá. A gyermek minden irányba képes elmozdulni, forgással, és kúszással. Ha a csecsemő még hátra felé kúszik, itt még nem jelent problémát. Amennyiben gyermeke még nem forog, keressen fel szakembert.
A kúszás tanulását segíthetjük a játékok távolabb helyezésével. Csak annyira távol tegyük a játékot a gyermektől, hogy a motiváció még megmaradjon a mozgásra. Ha eddig nem tettük, meglátogathatjuk az Essere2 Baba-Mama Klubot, énekes-mozgásos foglalkozásokat, hogy gyermekünk szokja a társaságot, idegeneket. Ez a későbbi szocializáció, beilleszkedés szempontjából fontos.

7-8. hónap
• Inkább hason kúszik, mintsem mászik, kúszva vagy gurulva a közlekedik a lakásban
• Gyermek már a hasáról térd - kéz-láb helyzetbe emelkedik
• Háton is mozog, fenekét fölemeli és leteszi
• Tárgyak fogásánál használja az ujjait is, tárgyakat egymáshoz ütöget
• Biztosan ül, ha felültetik
Van olyan gyermek, aki vagy négykézláb helyzetből ül ki oldalra, és van, aki később, állásból huppan le a fenekére. Ebben a korban már megül a gyermek. A legfontosabb az üléssel (és egyébként minden mozgással) kapcsolatban, hogy ne ültessük (állítsuk, járassuk…) a gyereket. Amit meg tud csinálni egyedül, azt nem kell hátráltatni, akkor sem, ha korábban kezdi. Erőltetni viszont tilos. Ha elég erős az izomzata, akkor fel fog tudni ülni.

Ha a gyermek még nem fordul, esetleg a fejét sem emeli, vagy ferdén tartja a fejét, sürgősen keressenek fel szakembert. Ha a hónap végéig nem indul be a kúszás, szintén ajánlott lehet a kontroll.

A kúszás a kezdetekben még lehet féloldalas. Ha azonban 3-4 hét alatt nem válik alternálóvá, ellentétes kéz-láb, és esetleg más esetben (fogás, nyúlás) is érzékel eltérést a jobb és baloldal között, mutassa meg gyermekét terapeutának.
A kúszást segíthetjük úgy, hogy hason fekvő helyzetben felhúzzuk a gyermek térdét oldalra. Kezünkkel alátámasztjuk a talpát. Ő pedig reflexszerűen eltolja magát. Fontos, hogy az oldalakat váltsuk. Egyszer jobb, majd bal oldali lábát támasszuk meg. Ugyanúgy, ahogy később elvárjuk tőle.
Ha a kisgyermek eddig sokat volt járókában, most már mindenképp vegyük ki, és tegyük a földre. Ezzel megelőzhetjük, hogy a baba idő előtt felálljon és ezzel a későbbiekben gerincferdülése legyen a kialakulatlan izomzat túlzott terhelése miatt.

Nyolc hónapos korára a gyermek már felül, kivéve az, aki majd állásból tanul meg leülni. Náluk a leülés késhet még egy hónapot. A helyváltoztató mozgások közül megjelenik a mászás. Először még az un. „kutyázás” a jellemző. Vagyis a gyermek négykézláb állásban hintázik előre-hátra. Ebből a helyzetből aztán elkezdenek „ugrani” előre, majd kialakul a mászás. Amíg a gyermeknek nehéz a mászás, és lassan tud vele közlekedni, gyakran hasra fekszik, és kúszásra vált.
Néhány gyermek már állásba húzza magát, ha meg tud kapaszkodni valahol. Most már csak akkor tegyük a gyereket járókába, ha muszáj. A szülők egy része ilyenkor teszi a gyermeket bébi kompba. Ezt semmiképp nem ajánljuk. Egyrészt hátráltatja a gyermek mozgásfejlődését. Mivel hamis mozgásélményt biztosít neki, és ezért kevésbé lesz motivált az aktív mozgásra. Másrészt, mivel nem állítható az ülő rész magassága (a kompok nagy részénél), a gyermek le fog ülni, és úgy tologatja magát (nem jár). Ezzel pedig elég sok gyermeknél megjelenik a lábujjhegyező állás, később a járás. Harmadrészt, a gyermek sokkal kevésbé lesz aktív a földön (mászás), hiszen így többet lát, és kevésbé megerőltető ez a mozgás. A mászás azonban az agyféltekék közötti kapcsolatokat fejleszti, ezekkel pedig fejlődik a síkbeli, térbeli tájékozódás, kialakul a dominancia (jobb-bal kezesség, lábasság, szemesség, stb.). Az utóbbi képességek pedig elengedhetetlenek az írás-olvasás tökéletes elsajátításához. Ezt igazolják különböző vizsgálatok, melyek szerint a tanulási zavarban szenvedő gyermekek többségénél kimaradt a mászás fázisa.
Ha a gyermek nem kúszik, akkor eljött az ideje, hogy felkeressen egy szakembert.

9-10. hónap
• Magabiztosan felül, széken biztosan ül, kúszik, gurul, négykézlábra áll
• Feltérdel, közben kezeit használja
• Állásból, négykézláb helyzetből leül, ülésből lefekszik
• Bútorokba kapaszkodva feláll, kapaszkodva már lépeget
• Négykézláb mászik, bútorokra, lépcsőre felmászik
• Automatikussá válik a tárgyért nyúlás. Hüvelykujj és mutatóujj segítségével, csipeszfogással felemeli a tárgyat.
• A zenére ringatózással, ugrándozással, riszálással, dúdolással reagál
A kilencedik hónapban a gyermek már egyenes háttal ül, és azok is megtanulnak fel/leülni, akik eddig nem tudtak. A mászás rutinná válik, a baba képes egyik kezében játékot tartva is közlekedni. A felegyenesedés még mindig bútorokba kapaszkodva történik. A felállás már nem elégíti ki a gyermek kíváncsiságát, és kapaszkodva elkezd járni. Ez általában oldal irányban történik.
Néhány gyerek kihagyja a mászás fázisát, vagy felcseréli a járással. Ez egy bizonyos fokig nem baj, viszont ha teljesen kimarad a mászás, az a későbbiekben tanulási zavarokhoz vezethet. Amíg a felállás/lépegetés után pár héttel megjelenik a mászás, és ez marad a gyermek fő közlekedési módja, addig minden rendben van. Mindenképp javaslom a gyermek „földön tartását”. Amennyiben a mászás nem akar beindulni, lehetőség szerint ne engedjük olyan búrotok közelébe, ahol fel tud állni. Erre lehet egy jó módszer, ha a gyermek szobájából a széket, kis asztalt kihozzuk. Az ajtóra pedig fel lehet tenni egy gyermekrácsot. Ez a mozgásfejlődés szempontjából is jó (hiszen kénytelen lesz mászni), és az önálló játékra is elkezdhetik szoktatni. A 9 hónapos gyermeknek már napi fél-egy órát kéne önállóan játszani.

Amit semmiképp nem javaslok, az a gyermekkel történő járás. Ahogy az állás, ülés erőltetése sem jó, természetesen ez sem. Ha a gyermekkel kézen fogva járunk, főleg, ha a háta mögött állunk, azzal hátráltatjuk az önálló járás beindulását. A gyermek egy idő után megtanulja, hogy a háta mögött áll valaki, és ezzel egy hamis biztonságérzetet kap. Az önálló állásnál, járásnál gyakran előfordul, hogy a gyermek hátra dől, és ezért nem tud megállni, tehát a járás is később indul be, és szükségtelenül sokat fog esni. Azokkal a gyerekekkel, akik ilyen problémákkal kerülnek hozzánk, sokáig kell foglalkozni, mire megtanulják, hol a neutrális helyzet, hol és hogyan tudják megtartani az egyensúlyukat, hogy elindulhassanak.

Tíz hónaposan már igazán aktív a gyerek. A lépcsőre, vagy más alacsonyabb tárgyra már akár kilenc hónaposan is felmászhat, most már azonban a szék sem jelent akadályt. Ezért természetesen nagyon fontos, hogy mindig szem előtt legyen a gyermek. A járás még mindig kapaszkodva történik, azonban az iránya változik. Nem csak oldalra, hanem előre is jár, és esetleg csak egy kézzel kapaszkodik/támaszkodik. Van olyan gyerek, akik már tíz hónaposan megtesz pár lépést önállóan.
A bébi komp használatát még ebben a korban sem javaslom, ahogy a járatást sem. Ha már egyszer megmutattuk a gyereknek, hogy tud járni a szülővel, akkor természetesen „akarja” és hisztizni fog, ha nem járunk vele. Ezért javaslom a szülőknek, hogy még rövidtávon se járassák a gyermeket. Ha a gyermek egyensúlyérzéke, biztonságérzete, izomzata a megfelelő szintre ér, akkor el fog indulni magától.

11-12. hónap
• Nagyon szeret mászni.
• Tud lábujjhegyen állni, és le tud guggolni
• Labdát szeret ide-oda gurítani
• Rugózó talajon ugrál, kapaszkodva lépeget
• Kézfunkciók finomodnak: tárgyakat egymásba vagy egymásra tesz, könyvet lapoz
A legtöbb baba 12-15 hónapos kora között tanul meg járni. Akkor teszi meg első óvatos lépéseit, amikor az izmai, testi állapota és a hangulata ezt lehetővé teszi.
A tizenegy hónapos gyermek már önállóan feláll a földről, és karjait lengeti jobbra-balra. Ezzel ingerli a fül belsejében található egyensúlyi szerveket. (Ezt a mozgást nem minden gyermek alkalmazza.) Ilyenkor már képes leguggolni, lehajolni a tárgyakért, és a könnyebbeket fel is emeli. A lépcsőn történő felmászást már gyakorlottan alkalmazza, most kezdi tanulni a lefelé mászást. Sok gyermek először fejjel lefelé próbál lemászni a lépcsőn. Ilyenkor mindig figyelmeztessük, akár mutassuk is meg a gyermeknek a lefelé mászás helyes módját.
Ha a gyermek már lépeget, esetleg jár, de nem mászott, itt az ideje, hogy megpróbálják „lecsalogatni” a gyereket a földre. Ha még nem tökéletes a járás, kicsit könnyebb a dolgunk. Ilyenkor tegyünk el a közeléből minden olyan tárgyat, amiben kapaszkodni tud, a játékát pedig tegyük megfelelő távolságra.

Egy évesen a gyermek biztosan közlekedik a lépcsőn fel-le mászva. Kapaszkodva már stabilan jár. Akár már önállóan is járhat, de 18 hónapos koráig még van idő, hogy elsajátítsa ezt a mozgásformát. Állásból képes leguggolni, felállni.
Ha a gyermek már stabilan áll, akár megpróbálhatjuk magunkhoz hívni, de semmiképp ne segítsük a járás tanulását kézfogással.
Amennyiben még nem mászna, feltétlenül szükséges, a mászás tanításának megkezdése. Ebben hasznos segítséget nyújthat egy gurulós kisszék, zsámoly, amire rá tudjuk fektetni a gyereket. A lényeg, hogy a kezei és a térdei leérjenek a földre. Így próbálhatjuk a játékokhoz hívni.
Ha a mozgás területén jelentősebb elmaradás tapasztalható, pl. nem kúszik, nem ül. Feltétlenül keressenek fel szakembert

Facebook

Amennyiben szeretnének bepillantani hétköznapjainkba, illetve szeretnék az Essere2-t jobban megismerni, látogassanak el Facebook oldalunkra.